neděle 20. září 2009

Trénujeme s Garminem

Když jsem před nějakým časem psal článek o novém garminu Forerunner 310XT, vůbec jsem netušil, jaké popularity se mu dostane a že se dokonce najdou lidé, kteří po jeho přečtení přístroj zakoupí. Několik mi jich ale napsalo (kromě hromady pochval, samozejmě:-)), že se jim zařízení zdá divné, jak s ním vlastně správně trénovat, že suunto je lepší, protože má jakéhosi kouče, polar předprogramovaný test chodecké zdatnosti a vůbec.
Je pravdou, že garmin se sportovnímu vzdělávání moc nevěnuje, asi předpokládá, že jeho přístroje si kupují lidé buď kvůli image, nebo jsou to lidé sportovně vzdělaní a vědí, co chtějí, nebo jsou to hračičkové, kteří rádi objevují možnosti všeho, co mají doma. Do poslední kategorie řadím sebe. Image neřeším, sportovec moc taky nejsem, takže jinam to nejde:-).
Nejčastější dotazy (kromě tedy otázek týkajících se sporttracks, deníků obecně, konverzí datových formátů či exportu na web) se týkají přípravy tréninků. Šokující je pro mne zjištění, kolik lidí programuje tréninky přímo v hodinkách, protože nainstalovali sporttracks, ANT agenta a tím to hasne. Bez použití programu garmin training center se dají tréninky programovat také pomocí Garmin fitness pluginu ve Sporttracks, což sebou ovšem nese jedno zásadní úskalí, kterým je likvidace kalendáře v hodinkách. Po delším laborování jsem pro sebe tuto cestu označil jako slepou uličku.
Pojďme ale zpět k trénování. Převážná většina uživatelů, se kterými jsem měl možnost se bavit, používá hodinky hlavně jako záznamové zařízení. To je sice velmi důležitá funkčnost, nicméně dá se pořídit i s výrazně levnějšími přístroji firmem Holux či Navilock.
Garmin ovšem umožňuje takřka "totální" přípravu tréninků včetně jejich plánování v kalendáři, což mi příjde skvělé. Připravený trénink jenom "chytíte myší" a přetáhnete do příslušného políčka kalendáře. Pozn. všechny akce provádíte na záložce workout, jinde nejsou menu dostupná. Dostanete potom bezva pohled na plánované tréninky:

Pro odeslání tréninků do garmina potom použijete tlačítko "send to device". Pro uživatele přecházející ze staršího Forerunnera 305 jedno drobné upozornění: ANT agent přenáší data na pozadí a přenos, zejména je-li dat více, trvá poměrně dlouho. Proto např. při stahování historie do sporttracks může nastat stav, kdy zapojíte ANT reciever, zapnete hodinky, dáte stáhnout historii a nové tréninky do ST nestáhnete. Je to tím, že data ještě nejsou přenesena do cache ANT agenta, odkud je ST bere. Má to ovšem i výhodu. Pokud programujete tréninky na notebooku a nemáte sebou reciever ani hodinky, můžete je klidně nastavit i nechat odeslat. ANT agent je drží a při prvním spojení s hodinkami je tam pošle. Přenos je hotov ve chvíli, kdy zmizí hláška na displeji hodinek "transfering data".
Teď už ale zpět k programování tréninků. V levém části okna workouts je klasická stromová struktura v základním nastavení se třemi položkami running, biking a other. Vytváříte-li přímo v nich tréninky, při aktivaci tréninku se automaticky přepne i profil sportu v hodinkách. Nový trénink vytvoříte kliknutím pravého tlačítka myši na sportu, pro nějž chcete trénink tvořit a zvolíte z kontextového menu "new workout". Zobrazí se následující formulář:

V položce name si zvolíte jméno tréninku. Protože se toto jméno zobrazuje i v hodinkách v přehledu tréninků, je název limitován 15-ti znaky. Je proto vhodné si zvolit nějakou rozumnou jmennou konvenci. V hodinkách totiž najdete všechny tréninky v jednom seznamu (netrénujete-li tedy podle kalendáře, ale o tom později). V další fázi si připravíme samotný trénink. V uvedeném příkladě je jednotka obsahující terénní test pro zjištění anaerobního prahu Conconniho test. Test se skládá z rozklusání a následně stupňovaných půlkilometrových úseků se zrychlováním tempa o 20s na km.
1 krok je vždy nastaven jako naprosto obecný, v našem tréninku je ponechán. V tomto kroku nic nehlídáte a ukončíte ho stisknutím tlačítka lap na hodinkách.
Další kroky už jsou nastaveny pro sledování. Obecně se dá říci, že každém kroku nastavujete veličinu, kterou definujete, kdy má daný krok končit (a začínat následující) "when will this step end" a veličinu, kterou chcete v daném kroku hlídat "what is your target in this step" a její hraniční hodnoty. Konec kroku můžete nastavit:
- stisknutím tlačítka lap. Tím ukončíte krok vždy s výjimkou kroku, který má v pravé dolní části nastaveno resting step: yes.
- po uražení definované vzdálenosti
- po uplynutí předem definovaného času
- po dosažení stanovené tepové frekvence shora nebo zdola
- po spálení definované množství kalorií. Toto kritérium mi přijde srandovní, ale třeba někomu pomůže:-).
Veličiny, které můžete v průběhu kroku sledovat (je škoda, že jde sledovat jenom jedna. Nelze kombinovat, tedy hlídat zároveň tempo i tepy přístrojem. Jednu musí člověk sledovat po očku) jsou následující:
- tepová frekvence
- rychlost/tempo je možno nastavit, co se má zobrazovat, zda kmph či minuty na kilometr
- kadence (relevantní pro kolo nebo běžecký senzor)
- nebo nesledovat nic
Pro každou veličinu můžete použít buď pásmo, nebo ručně definované rozmezí. Všechna pásma se dají definovat v profilu uživatele (menu TC: user/profil for .....) a doporučuji si je nastavit. Nastavování tréninku je potom výrazně jednodušší:

Další kroky potom přidáváme mačkáním velkého + na oknem s kroky. Jeden každý krok si tedy člověk může definovat, jak ho napadne, přičemž parametry jsou mezi kroky zcela nezávislé. Je dobré vědět, že hodnoty tempa i tepů hodinky průměrují z cca 200 metrových úseků, proto se nedivte, že jejich změny se projevují pomaleji, než jaké se jeví okamžité úsilí.
Krásný conconiho test, nicméně na předprogramovaný trénink celkem jednoduché že? Toto se dá při troše snahy pamatovat. Ta pravá síla programování tréninku se ukáže až při cyklických úsekových trénincích. Třeba takových:

V tomto tréninku nejprve kompenzačně běžíme do stisku tlačítka lap a hlídáme tepy. Na správném místě lap zmáčkneme a dáme si abecedu, v našem konkrétním případě tedy 7x zopakujeme úsek 20 sekund prvku abecedy a 1 minutu vyklusání. Nastavíme ho následovně: označíme krok 1 a stiskneme tlačítko se dvěma plus (++). Postavíme se na krok 2 a políčko "how many repetitions do you want to do" vyplníme počtem předpokládaných opakování cyklu, v našem případě 7. Nastavíme parametry kroku 2.1, další krok přidáme tak, že označíme krok 2.1 a stiskneme tlačítko +. Do cyklu můžeme nastavit klidně kroků více, všech které chceme pravidelně opakovat. Pro přidání dalšího kroku, který nemá být součástí cyklu, musíme myší označit krok 2 a následně stisknout tlačíko +. V našem případě po abecedě následuje volný úsek, než doběhneme na místo, kde chceme začít hlavní část tréninku, tzn. 5x 1km, který nastavíme dalším cyklem. Na závěr zařadíme volným krok za účelem vyklusání.
Po naprogramování tréninku jej můžeme pouhým přetažením zařadit do kalendáře na správný den a poslat do hodinek tlačítkem send to device.
Trénink v hodinkách potom spustíme následovně:
- máme-li tréninky plánované v kalendáři, stisneme mode, zvolíme training, enter, zvolíme scheduled a enter. Po té již jenom odmáčkneme enter pro potvrzení tréninku a stiskem tlačítka start ho zapneme. Pozn. používáte-li funkci auto pause, tato v běžícím tréninku nefunguje.
- nemáme-li tréninky plánované, je volba poněkud zdlouhavější. V menu training nalistujeme workouts, custom a nalistujeme požadovaný trénink. Proto jsem také doporučoval rozumnou jmennou konvenci tréninků, protože právě jména tréninků se zde zobrazují.
Garmin nenabízí žádné předprogramované tréninky (byť u FR 305 jich byla celá řada, ale stejně mi přišly nějako o ničem), ale umožňuje si nastavit prakticky libovolný trénink VÍME-LI, CO CHCEME, což je jediná podmínka nutná pro plné využití přípravy tréninků.
Bude-li následovat další díl, podíváme se, jaká data je možno z přístroje vyloudit, jak je zobrazit a jaký software na to používám já.
Pomůže-li můj návod někomu, budu rád, inspiruje-li někoho k otázce, nebojte se ji položit, třeba někdo poradí:-)

29 komentářů:

 1. To je šialené. To najsofistikovanejší prístup k tréningu o akom som čítal. Toto by som teda nezvládol, mne stačí keď viem čo chcem odtrénovať a hodinky mi k tomu hodia nejaký ten záznam tepov, poprípade rýchlosti.

  OdpovědětVymazat
 2. aspoň je vidět, že v sofistikovanosti to není, protože mé výsledky jsou, zejména v porovnání s Tvými, tristní:-)

  OdpovědětVymazat
 3. ahoj,
  zajima me, jak dlouho vydrzi 310XT v mrazu? tedy pro porovnani, jak dlouho to hecne 305?
  a druha otazka, kdyz to mas pod nejakou vrstvou hader, pripadne v horni kapse baglu, co signal?
  na vysvetlenou, chcu to poridit jako nastupce PDA s GPS (soft run.GPS) co pouzivam na treninky ted - jizda se psim sprezenim...takze to vymlacovani baterek v mrazu je pro me klicovy...nicmene chci nejvic garmin, nechci zadny obyc loggery apod.

  predem dik

  martin http://severani.cz/

  OdpovědětVymazat
 4. výdrž 310XT v mraze počítám nikdo moc otestovanou nemá, protože je venku od července a zatím nemrzlo:-).
  305 jsem tahal v mraze normálně a nějakého dramatického snížení výdrže jsem si nevšiml. Nejsem si ale z hlavy jistý, jaké provozní podmínky garmin pro přístroje udává, ale do velké zimy to jako žádná elektronika nebude. Zakrytí textilem, tzn umístění v batohu a tak není problém, pokud nejsou hodinky zakryté něčím co stíní gps signál (třeba plechem, nebo barelem s vodou či tak)
  310tka vydrží 2x tak dlouho než 305tka

  OdpovědětVymazat
 5. jasny, proto jsem psal, jestli bys mohl hodit info o 305, rozdil bych si domyslel :-)
  teplotni rozsah jest -20 az +60, dle manualu, zajimala me ale praxe :-)
  kazdopadne dik, recenze mas hafo dobry!

  OdpovědětVymazat
 6. aha:-), běhal jsem s 305-tkou 3 zimy tak do -15C, ve věší zimě neběhám. Hodinky jsem měl vždycky na ruce a pod rukávem, takže nebyly přímo vystaveny venkovnímu mrazu. I při teplotách kolem -10 při delších bězích jsem žádný viditelný pokles výdrže nepozoroval, takže bych řekl že by pokles výdrže neměl být větší než max 20%, protože jinak bych si toho všiml. Myslím, že 310XT i v mraze na celodenní blbnutí v zimě vydrží.

  OdpovědětVymazat
 7. ahoj, díky za super články, dlouho jsem se rohodoval a nakonec 310ku koupil. 10 dní fungoval skvele, ale dnes po spusteni, nabehne první obrazovka a pak se vypne. Nemáš (někdo z ostatních čte tento paradni blog) podobnou zkušenost? díky Petr (pkocik@post.cz)

  OdpovědětVymazat
 8. a zkoušel jsi strojek zresetovat? Tzn. podržet tlačítko lap a při jeho držení podržet power, případně podržet lap, mode, enter a power k úplnému resetu. Mohlo by to pomoct, jestli je problém softwarového rázu.

  OdpovědětVymazat
 9. tak jsem musel provest hard reset (držet mode a spustit on), sice jsem prisel o vsechna nastaveni, ale bezi :-)

  OdpovědětVymazat
 10. ahoj,
  jeste mam otazku :-)
  pokud nesparujes 310-ku s komplem ihned po kazdym treninku, tak se mi stalo, ze to bere jako pokracovani v tom predchozim treninku a scotne to dohromady, coz je dosti soustly.
  vis jestli to nejak de nastavit aby se to nedelo?
  pr. ted o vikendu, pa trenink, so volno, ne trenink - v 310-ce mam pouze jediny a to patecni trenink, sporttracks to poznal, ikdyz zamenil ne za so a byl i jinej cas zacatku cesty - se pomatl z prechodu casu ci co? :-)
  prijde mi to hodne na prd, doufam, ze to jde nastavit...
  predem dik za odpoved

  martin
  http://severani.cz/

  OdpovědětVymazat
 11. nic nepáruju a toto chování jsem zatím nepozoroval. Jediné, co mne napadá, je zkusit zresetovat trénink po jeho ukončení podržením tlačítka lap. Jiný nápad nemám. Firmware máš, předpokládám, v hodinkách aktuální.

  OdpovědětVymazat
 12. Ahoj Ječmínku, byls už u mé první koupi 310ky (hlavně díky Tobě jsem jí objevil:) a teď poté co mi pošta ztratila zásilku do Garmin EU (sklíčko jsem si rozšlápl kufrem cyklotretry :-o) a snad mi i vrátí peníze jsem hned plánoval koupit jí znovu, ale včera jsem objevil nástupce 910XT! https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=142&pID=90671

  Tady opět skvělá recenze RainMakera:
  http://www.dcrainmaker.com/2011/10/garmin-forerunner-910xt-in-depth-review.html

  Co si o nich myslíš? Já jsem rozhodnut do nich jít. Nedali bychom dohromady nějakou hromadnou objednávku ze zahraničí? (český Garmin o nich klasicky aspoň na webu nic neví).

  Dík za odpověď. Fíša, K.Vary.
  fiserpavel zavin gmail.com

  OdpovědětVymazat
 13. Ahoj Ječmínku, byls už u mé první koupě 310ky (hlavně díky Tobě jsem jí objevil:) a teď poté co mi pošta ztratila zásilku do Garmin EU (sklíčko jsem si rozšlápl kufrem cyklotretry :-o) a snad mi i vrátí peníze jsem hned plánoval koupit jí znovu, ale včera jsem objevil nástupce 910XT! https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=142&pID=90671

  Tady opět skvělá recenze RainMakera:
  http://www.dcrainmaker.com/2011/10/garmin-forerunner-910xt-in-depth-review.html

  Co si o nich myslíš? Já jsem rozhodnut do nich jít. Nedali bychom dohromady nějakou hromadnou objednávku ze zahraničí? (český Garmin o nich klasicky aspoň na webu nic neví).

  Dík za odpověď. Fíša, K.Vary.
  fiserpavel zavin gmail.com

  OdpovědětVymazat
 14. Ahoj, o 910-tce vím a líbí se mi. Protože jsem ale výrazně omezil plavání a 310XT zatím slouží, měnit teď hned nebudu, protože nemám žádný důvod.

  OdpovědětVymazat
 15. wonderful issues аltogetheг, you јuѕt геceiνed а new rеadeг.
  What would yοu suggest in regardѕ to yοur
  post that you simρly madе a few ԁays ago?
  Any cегtain?

  Also ѵisit mу web page :: http://sky4all.altervista.org/

  OdpovědětVymazat
 16. Аn intгiguing discussion is worth comment.
  I thіnk thаt you need tο writе mοre аbout this tоpic,
  it mіght not be а tabοo matter
  but usually peoplе ԁon't talk about such subjects. To the next! Many thanks!!

  Also visit my site :: tswalu.com

  OdpovědětVymazat
 17. Ηey thегe! I'm at work surfing around your blog from my new iphone! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Keep up the superb work!

  Feel free to surf to my web site: server for cardsharing
  my web site > server for cardsharing

  OdpovědětVymazat
 18. Aw, thіs was a very good post. Ѕpending somе time anԁ actuаl effoгt to produсe а verу good article… but ωhаt cаn
  Ι say… I рut things off a lot anԁ don't manage to get nearly anything done.

  Stop by my homepage: Hd promo code

  OdpovědětVymazat
 19. Ηі theгe, іts plеasаnt article cοncernіng media ρrint, we all be
  familiar ωith medіa is a gгeаt sourсе of
  information.

  my ѕite yasinclub.com

  OdpovědětVymazat
 20. No matter if sοmе one searcheѕ foг his
  гequirеd thing, thuѕ he/shе wants to be avaіlable thаt in detаil,
  thus that thing іs maіntaineԁ oveг here.  Fеel free to suгf to my pagе: nagelpilz

  OdpovědětVymazat
 21. This site ωas... how do you say it?
  Relevant!! Finally I have found something ωhich helped me.
  Many thanks!

  Also visit my wеb ѕіte: emorroidi esterne

  OdpovědětVymazat
 22. Todау, I went to thе beachfront wіth my chіldren.
  I founԁ a ѕea ѕhеll and gaνе
  it tο my 4 уear old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put thе shell
  to her eаr and sсreameԁ. Τherе was а hermit crab inѕіde
  and іt ρinched hеr еar. She neνeг ωants to go bacκ!
  LoL ӏ κnοw this is totally οff toρic
  but I had to tell ѕοmeone!

  Here iѕ my homеpаgе :: http://Www.Vtv.am

  OdpovědětVymazat
 23. I νisiteԁ multiple ωeb siteѕ eхcеpt the audio feature for
  audіo ѕоngs ρrеsеnt at this site is in fact superb.


  Stop by mу web blog present ideas for men

  OdpovědětVymazat
 24. Wondeгful goods from you, man. I've take note your stuff previous to and you'гe simply extremely great.
  I reallу lіke what you've bought right here, really like what you are saying and the way by which you say it. You make it enjoyable and you continue to take care of to stay it wise. I can not wait to read far more from you. This is really a terrific site.

  Visit my website ... Taufgeschenke

  OdpovědětVymazat
 25. Thіs deѕіgn іs spectасular!
  Υou obνiouslу know how tο κеep a reader amuseԁ.

  Betweеn youг wit and your viԁеoѕ, I waѕ аlmost mоved tо ѕtart
  my οωn blog (well, almost...ΗaHa!
  ) Great job. Ӏ reаlly loνeԁ whаt
  уou had to sау, and mоre thаn that, hoω you ρгeѕenteԁ
  it. Too сool!

  Looκ into mу blοg: http://asianlounge.Com/ChiquitaW

  OdpovědětVymazat
 26. Lіnk ехchange is nothing elsе however it is
  just plаcing the otheг pеrson's website link on your page at appropriate place and other person will also do similar for you.

  Visit my web page; how to treat hemorrhoids

  OdpovědětVymazat
 27. Exсellеnt, what a blog it iѕ! Thiѕ
  webpage provіdes hеlpful information to us, keеp
  it uρ.

  Check out my web page :: get rid of hemorrhoids

  OdpovědětVymazat
 28. Hellο, Νeat pоѕt. Τhere is
  а prοblеm alοng with your
  ѕite in internet eхploгer, might checκ thіs?
  IΕ nonеthеless is thе marκet lеader and а big pаrt of οthеr folks will leaѵe
  оut your wοndеrful writing becаusе
  оf thiѕ problem.

  Fеel frее to surf to mу
  blog chatroulette

  OdpovědětVymazat
 29. At this timе I am going aωay to do mу brеaκfаst, once having my breakfast coming yеt аgain to reаd additional newѕ.


  Look into my ωeb ρage http://hemorroides12.wordpress.com/2013/03/02/the-particular-way-to-obtain-rid-related-To-hemorrhoids-the-perfect-to-unces/

  OdpovědětVymazat