sobota 18. dubna 2015

Garmin Fénix3: král sportovních hodinek, 1. část

Je to tady. Ono je to tady tedy už chvíli, ale teprve teď píšu :-): jasný král sportovních hodinek Garmin Fénix 3.
Není to tak dlouho (i když chvíli ano), co jsem sliboval velkou recenzi a teď se tedy všichni, pokud někdo takový je, dočkáte:-).
tak to je ono, podsvícený barevný displej
Protože jde o skutečně skvělé zařízení, nebudu dělat jenom srovnání s Forerunner 920XT, byť se samozřejmě v některých věcech srovnávání neubráním.
Pojďme tedy na věc a začneme obsahem:

1. Balení, design, provedení a ovládání
2. Obecné vlastnosti
3. Fénix 3 jako sportovní hodinky
3.1. Plavání
3.2. Kolo
3.3. Běh
3.4. Ostatní
4. Fénix 3 jako chytré hodinky a fitness zařízení
5. ConnectIQ (vzhledy hodinek, nová datová pole atp)
6. Garmin connect

1. Balení, design, provedení a ovládání

Tedy takovouto krabičku už jsem drahnou dobu v ruce neměl.
komplet balení
Docela velká, černá zajímavě složená. Oproti zvyklostem hodinky nejsou vidět, ale trošku si musím pohrát, než je vytáhneme:-)
Dvě složené kostky
 uvnitř balení
Můj kus je ve variantě Grey, která se dodává s černým páskem, na test jsem měl půjčenou i variantu silver s páskem červeným a existuje ještě provedení sapphire se safírovým sklíčkem a kovovým páskem. To je ovšem ještě o dost dražší a za sebe mám mírné pochyby o smysluplnosti kovového pásku na sportovních hodinkách. Designově jde ale o asi ještě hezčí kus než ten můj.
Jinak je design v tradičním duchu Fénixů (jde taky už o 3. generaci), tedy dost povedený. Zásadním rozdílem oproti předchozím dvěma modelům je (kromě funkcí) displej, který je stejně jako u FR920 barevný a disponuje konečně pořádným rozlišením umožňujícím konečně využití 4 datových polí nebo vykreslení krásného analogového ciferníku ve stand-by módu.
Okolo displeje najdeme 5 tlačítek. A sakra, říkal jsem si, když jsem to uviděl a podíval se na FR920XT, který disponuje 6 tlačítky a už změna ovládání oproti FR910XT se sedmi tlačítky (tak to měla 305 i 310) byla při zvykání si na 920XT docela velká.
Přechod ze 6 na 5 je ale o dost snazší než ze 7 na 6. Filosofie ovládání je totiž stejná, jenom některé funkce jsou skryty pod delší pod podržení některých tlačítek. Popis viz. obrázek. Při čtení to sice vypadá šíleně, ale dá se zvyknout rychle. Možná pokud člověk před tím léta neměl řadu Forerunner, je ovládání ještě snazší. Mně chvíli trvalo, než jsem pobral šipky na druhé straně hodinek než na FR a mnohokrát jsem si z menu vyskočil, když jsem snažil sjet o volbu níž tlačítkem zpět :-).
Po rozložení kostek se
konečně dostaneme k vlastnímu
stroji :-)
Při čtení notifikací i některých jiných akcích, se na displeji zobrazují informace, k čemu která tlačítka použít. Velice šikovné.
1- dlouhý stisk vyp/zap, krátký světlo
2- Start/Stop, v menu potvrzení. Z hodin
skok do výběru sportovního profilu
3- Lap/zpět
4- dlouhý stisk skok na hodiny,
krátký pohyb v menu dolů
5- dlouhý stisk skok do nastavení,
krátký pohyb v menu nahoru

Krok tlačítek je docela tuhý a nechtěné stisknutí na ruce není zrovna častou záležitostí. Přesto musím říct, že čelní tlačítka Start a Lap z řady Forerunner mi občas chybí. Kam je ale nacpat na kulaté hodinky poradit neumím. Celkový dojem z hodinek na ruce je skvělý. Přestože působí masívním dojmem, nejsou nijak těžké (80g) ani oproti normálním hodinkám. S grey variantou nemám problém ani k saku s vázankou, které poslední dobou musím nosit malinkou častěji.
Ovládání je jako pokaždé primárně otázkou zvyku, na nic nelogického jsem nenarazil.
Hodinky je možno koupit včetně hrudního pásu pro měření tepové frekvence. K vrcholným modelů přibaluje Garmin jejich model HR run podporující tzv. running dynamics. Na ty se podíváme u běhu.

2. Obecné vlastnosti

V této kapitole se budu věnovat funkcím a vlastnostem, které nejsou specificky sportovní ani chytré, nebo jsou naopak využitelné pro všechny módy nebo sporty a bylo by neefektivní je stále znovu opakovat dalších kapitolách.
Co všechno umí hodinky měřit? Seznam toho, co neumí, by asi byl kratší :-)
- vzdálenost, s využitím GPS i Glonass včetně zápisu trasy. Nejspíš nikoho nepřekvapí.
- vzdálenost bez GPS ve stand-by módu. Akcelerometr měřící kadenci funguje i ve stand-by a počítáním kroků měří i vzdálenost.
- kadenci i bez příslušenství akcelerometrem přímo v hodinkách
- vzdálenost a styly při plavání v bazénu i venku
- barometrický tlak a z něj nadmořskou výšku
- teplotu (FR920XT nemá)
- z ANT příslušenství umí brát tepy, kadenci šlapání na kole, watty.
- ukazovat čas východu i západu slunce
- a málem bych zapomněl, umí samozřejmě měřit i čas :-), fungovat jako stopky nebo downtimer
Stříbrná varianta není špatná.....
Fénix má z výroby přednastavenou hromadu profilů (proti FR920) má navíc Ski crosscountry, Hiking, Climbing a pochopitelně si můžete nové profily vyrobit. U FR920 jsem narazil na limit počtu profilů u čísla 8, Fénix má určitě víc, ale na strop jsem se ještě nedostal :-).
Co se profilů týče, ty umožňují nastavit celou řadu parametrů:
- obrazovky, jejich počet, rozložení a obsah zcela libovolně (počet obrazovek až 10!)
- zobrazení/nezobrazení mapy, running dynamics a virtuálního partnera tam, kde to dává smysl
- autopause, autolap pro některé profily (nefunguje u plavání)
- aktivní/neaktivní GPS
- nastavení ultratrac modu (o tom víc u běhu)
- délku bazénu pro bazénové plavání
Oproti starším verzím se nenastavuje pro každý profil zvlášť příslušenství, to je nastaveno v globálním nastavení. I Fénix drží podporu ANT+ protokolu, veškeré příslušenství, které jste do dnešního dne s garminími stroji používali, můžete tedy používat i nadále.
Dalším rozdílem proti FR920 je možnost zvolit, jestli má být Fénix při připojení na napájení v režimu USB mass storage nebo Garmin. V režimu garmin se hodinky nabíjejí ale jejich funkce pokračují stejně, jako u starších Forerunnerů. To by mohlo některé ultraběžce, třeba Honzu, zajímat:-).
Co se týče výdrže v různých režimech, dá se věřit tvrzením Garminu v dokumentaci, přičemž ale musí mít člověk na mysli následující fakta:
I ve stand-by se hodinky pomalu vybíjí. S aktivním spárováním s telefonem přes bluetooth (bude blíže diskutováno ve sekci o chytrých funkcích) se vybíjejí ještě rychleji.
Při plavání mám pocit, že se hodinky vybíjejí ještě rychleji, než s aktivním GPS. Aktivní Glonass rovněž lehce zvyšuje spotřebu.
Různé verze zobrazení hodinek stažených do Fénixe mohou zásadně zvyšovat spotřebu. Moje zkušenost je, že oproti dvěma defaultům z výroby baterie ubývá i 2x rychleji. Totéž platí pro Widgety vyžadující komunikaci s telefonem.
Čas od času (stalo se mi 2x, na FR920 taky) se v hodinkách něco "zacyklí" a začnou se vybíjet brutálně rychle. Stačí restartovat, ale musí si toho člověk všimnout. Totéž se někdy přihodí i telefonu s aplikací Garmin Connect.
Reálná zkušenost je taková, že s aktivními smart notifikacemi, fitness funkcemi, sledováním kalendáře i widgetem počasí, vydrží Fénix3 od pondělí do pátku s tím, že zvládnu 4-5 hodin běhu a hodinu plavání.

Na sportovní funkce se podíváme příště.
29 komentářů:

 1. Tady je Garminovo :-)
  Pokud jsem to pochopil, tak máš ty hodinky dvoje. jedny sis určitě koupil. :-)
  Možnost výběru vzhledu ciferníku je posunuje hodně k běžnému nošení.
  Výdrž je teda brutální, kam se hrabou ostatní výrobci s "chytrými" hodinkami s výdrží jeden, max dva dny :-(
  Těším se na další díly, určitě na nich nenecháš nit suchou.

  OdpovědětVymazat
 2. Dane, není to se mnou tak zlé ;-). FR920 jsem měl zapůjčené s tím, že napíšu recenzi, rozmyslím si případně barvu a koupím je. Než se tak stalo, dostal jsem nabídku koupit za stejných podmínek, jako jsem měl na FB místo nich Fénixe. Toho červeného jsem měl zase půjčeného, protože grey varianta v ČR nebyla k mání. Tento týden všechno půjčené vrátím a zůstane mi jenom Fénix ;-)

  OdpovědětVymazat
 3. Mám je už měsíc (vyžebral jsem je u Garminu při ForBikes - Saphire).
  Měl jsem jich hodně na posledních 20 let (jako amatérský cyklista). Naposled G Edge 1000.
  Tyto jsou super. Jen jedna věc mě trápila. Při režimu na kole jsem ale nemohl přijít na to, jak je vrátit do stavu hodinek :-(
  Takže DĚKUJI Ječmínkovi za objevení čudlíku 4 - podržení. Jak jsem starej, tak jsem blbej. Že jsem na to nepřišel.
  Při běžném provozu (hodiny, notifikace, kolo cca 2 hodiny denně) jsem dosáhl vybití za 6 dní. A minulý týden za den vybito 80%. Čiliž pravda je s tím "zacyklením".
  Díky za 1. část recenze, těším se na pokračování.
  Petar Introvič

  OdpovědětVymazat
 4. Bluesberry forever!

  OdpovědětVymazat
 5. Zdravím je pravda ze grey verzia sa da ľahšie poškriabat ?

  OdpovědětVymazat
 6. Ahoj Martine, na Garminích fórech si hrozně moc lidí stěžuje na nepřesnost GPS, prý klidně až 10%. Zaregistroval jsi něco podobného? Díky za recenzi a zdraví Majk...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já nic nestandardního nepozoruji. Přecházel jsem z FR110 a když trasy srovnám tak jsou rozdíly minimální. Navíc běhám s manželkou a její FR10 pípají kilometry současně s mými fénixy. Takže za mě spokojenost, ale třeba nějaké první série jsou problematičtější...a nebo byla očekávání některých zákazníků vyšší. GPS ale zdaleka není dokonalá technologie, že

   Vymazat
  2. Ahoj, srovnával jsem 920 a 910, i jsem tady o tom psal. Kromě odlišné interpretace okamžitého tempa jsem nenašel rozdíl. Následně jsem dal x tréninků 920 vs. Fénix 3 a nenašel vůbec žádný rozdíl. Problém tedy nemůžu potvrdit.

   Vymazat
 7. Prosím o pomoc.Jak nahrát aktivitu zpět z garmin connect do fénixů?Dostal jsem už druhou aktualizaci a pokaždé instalaci jsem musel dát fénixi do továrního nastavení,protože zobrazovali nesmysli.Zkoušel jsem v Garmin connect dát aktivitu,v pravo nahoře-nahrát do zařízení,potom se otevře garmin expres a napíše,že synchronizuje..ale po odpojení fénixů od PC tam ta aktivita stejně není nahraná..Díky Karel

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To podle mne nejde, ani nechápu, proč by mělo. Půjde pouze v případě, kdy aktivitu uložíš jako course, potom to půjde a můžeš podle ní i běžet.

   Vymazat
 8. Hrošik:Ahoj, prosím Tě, po poslední aktualizaci ST 3,1 mi to při zavření a potvrzení uložení změn vyhodilo tuto hlášku a nechápu, co je špatně, když do teď jsem to vždy potvrdil a uložilo se mi to. Nenapadá Tě, co to může být?
  hláška:
  "Při zálohování deníku došlo k chybě.
  Přistup k cestě C:/Program files (x86)/Zone Five Software/SportTracks 3/Záloha historie/Moje jméno - historie~od datumu-120721~backup-150522.logbook3 byl odepřen".
  Na výběr je pak OK a nebo ZRUŠIT. Ale prostě to nejde už uložit. :(
  Díky za jakoukoliv radu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak si změň cestu k záloze, jde to udělat v nastavení sporttracks, možná se Ti jenom po upgrade to nastavení přepsalo.

   Vymazat
 9. Ahoj. Dokážou hodinky i nějakým způsobem navigovat? (třeba i po již projetou trasu) Nebo jen zaznamenávají trasu?
  A zajímalo by mě, co smysluplného hodinky ukazují při dřepech, klicích nebo shybech. Poznají vůbec, že v tu chvíli něco dělám?

  OdpovědětVymazat
 10. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 11. Moje garmin fenix 2 neumí zobrazit cas strávený v jednotlivých tepových zónách v nihž jsem byl během tréninku, chci se proto zeptat, jestli tohle umí garmin fenix 3?
  Pokud by šlo nějak nahrát soubor se záznamem nějaké aktivity z fenixu3 byl bych vděčný.

  Děkuji mnohokrát
  Jirka

  OdpovědětVymazat
 12. Ahoj existuje uz prenos tep.fr. na zakl vzhled hodinek jako třeba krokomer a kalorie connectu to ještě není proto by me zajímalo jestli jsou nadcenci kreri umeji vytvořit vlastní vzhled hodinek a ne jen od garmin conect diky nebavi me si prepinat na tep.fr. při bezne chuzi

  OdpovědětVymazat
 13. Ahoj, mám Fenix 3 a chtěl bych se zeptat, jestli byste mi někdo neuměl poradit. Mám stažené nějaké vzhledy hodinek a když chci při aktivovaném sportovním režimu přejit na hodiny, tak sed mi po dlouhém stisknutí tlačítka 4(dle vašeho obrázku), nezobrazí hodiny, které běžně používám, ale pouze přednastavené hodiny Garmin. Po ukončení sportovního režimu tam mám opět své doinstalované. Při turistice mě to docela štve, protože mám sp.režim zapnutý celý den. Díky za případnou radu. Miloš

  OdpovědětVymazat
 14. Dobrý den přeji.

  Řešíme zrovna, jestli nový Forerunner XT920 zvládne zmapovat běh, který organizujeme. Jedná se o štafetový běh, 197km a má limit 24hodin start-cíl. Budu ráda za Váš názor ohledně schopnosti zaznamenání díky zmiňované technológii.

  Děkuji. S pozdravem.
  Janka Čučo

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V režimu ultra trac to vydrží. Jinak je možno dobíjet i za chodu, jenom je nutno nastavit pro nabíjení mód garmin místo defaultního USB.

   Vymazat
 15. Zdravím, je někde pokračování recenze? viz
  Na sportovní funkce se podíváme příště.

  Radek

  OdpovědětVymazat
 16. Ja odporúčam športové hodinky G-SHOCK, majú veľa rozdnych funkcii na šport.

  OdpovědětVymazat
 17. Nice Information you have written here. Really Great Stuff. I keep it bookmark for our future purpose. Thanks for the information and links you shared this is so should be a useful and quite informative
  compare garmin fenix 5 vs fenix 3

  OdpovědětVymazat
 18. Your blog really very fantastic and all the information are very awesome and great it's really interesting all the topic about the work motivation.
  garmin fenix 5S

  OdpovědětVymazat
 19. O smarthodinkách hodinkách jsem už slyšel mnoho a zatím se k nim nemohu nějak dopracovat. Jediné hodinky, které jsem celý život totiž nosil byly ty klasické analogové . Jinak určitě mám v plánu nějaké někdy pořídit.

  OdpovědětVymazat
 20. S Garmin hodinkami běhám hodně často. Dříve jsem žádné chytré hodinky nepoužívala. Po mých narozeninách mi je ale přítel věnoval a docílil toho, že si kromě sportovních aktivit hodně hlídám hladinu stresu. Abych stres potlačila, objednala jsem si produkty ze stránky cibdol.cz

  OdpovědětVymazat
 21. Já bych třeba vůbec nevěděla, jaké smart hodinky si mám koupit, když jich je tolik. Jsem proto ráda, že mi je vybral manžel k Vánocům a vybral dobře :-) . Jsou to hodinky CARNEO a kromě toho, že se mi líbí, kolik mají funkcí, tak jsou také růžové, což je další jejich + :-D .

  OdpovědětVymazat
 22. Tyhle Garmin hodinky se mi taky hodně líbí. Akorát jsem si nedávno pořídil ne úplně levné hodinky Tissot, takže by mi to doma nejspíš asi znovu neprošlo. :) Ale kdo ví, napíšu dopis Ježíškovi, že potřebuji začít běhat a když nebudu mít tyhle hodinky, tak budu jenom sedět. Třeba ho zlomín. :D

  OdpovědětVymazat