čtvrtek 27. listopadu 2014

Garmin Forerunner 920XT: první dojmy

Představte si, co se mi stalo:-) Venku se objevily hodinky Garmin Forerunner 920XT. V Přerově si je z Hawaie přivezl Jarda Hýzl, dovezl je i kamarádovi Pavlovi a na kempu jsem je viděl i u dalšího absolventa IM Hawai.
Trochu jsem je prohlédl a fakt moc pěkná hračka. Bohužel, nastavená cena se mi nelíbila (a nelíbí) ani trochu, rozhodl jsem tedy vydržet s 910XT, kterou jsem recenzoval už fakt docela dávno. No a v úterý 25.11. se mi na FB messengeru ozval pan Steiner z Garminu, kterému se líbila moje rezence 910XT a nabídl mi 920XT za podmínek, které jsem prostě nedokázal odmítnout :-).
Dnes mi hodinky přistály na stole, přesněji tedy u vchodu, kde mi je bez podpisu vtiskl do ruky evidentně nestíhající mladý muž z PPL. Přestože mám po dlouhé pauze blogového psaní několik opravdu zásadních témat, tento podzim je totiž u mne plný docela (pro mne) výrazných změn a v hlavě i kostru několika příspěvků, musím začít svou srdeční záležitostí, vždyť na garminích budících ujíždím od roku 2006 počínaje Forerunnerem 305, který ještě pořád funguje!
Hrál jsem si s 920tkou jenom jedno odpoledne, ve kterém jsem navíc musel stihnout rodičovské sdružení i schůzi SVBJ, přesto už jsem z nich stihl získat první dojmy a nejsou vůbec špatné. No a když můžou z Hobita udělat 3 díly filmu, můžu já přece o 920XT taky klidně napsat před rezenzí i nějaký první pohled, že jo:-).
červenobílá nebo černomodrá?
Konstrukce je zcela přepracovaná (smutné je, že nelze použít bike mount redukci z 910XT) a nově se dělají se dvou barevných variantách: černomodré a červenobílé. Já dostal variantu červenobílou s tím, že ji po testování můžu vyměnit, jsem ale už teď rozhodnutý, že zůstanu u bílé.
No schválně se mrkněte na obrázek. Na návodu je černomodrá varianta (dost odpovídá reálu, který jsem viděl na vlastní oči a vedle varianta červenobílá.
Zejména holky mi doma schválily ponechání si červenobílé varianty:-).
Moje první dojmy se nebudou (skoro)vůbec týkat sportovních funkcí, protože jsem s hodinkami zatím netrénoval, ale toho, co je v tomto modelu úplně nové oproti 910XT a v zásadě hraničí s funkcionalitou stále populárnějších chytrých hodinek vybavených operačním systémem a párovaných s mobilním telefonem a také velmi populárními fitness náramky monitorujícími denní aktivity.
Takže pojďme se podívat, co nového taky můžeme od Garminů čekat.
1. Displej je barevný, přesto baterka slibuje výdrž 24 hodin se zapnutým GPS, tzn. spotřebu se asi podařilo nějak rozumně vyřešit. Rozměrově se mi jeví kapku menší, než na 910XT, ale má lepší rozlišení, takže je téměř stejně dobře čitelný za normálního světla jako monochromatický, za ostrého světla snad dokonce ještě lépe čitelný.
2. Design se povedl. 910XT se mi líbily (a líbí) moc, nicméně nový kus je ještě o dost hezčí. Změnilo se rozložení tlačítek (bude popsáno v recenzi), boční tlačíka nejsou schována pod gumou a mají jistější zdvih.
3. Nabíjení a přenos dat jsou návratem do minulosti i reakcí na poslední trendy. Data lze do internetu (a netové aplikace Garmin Connect) přenášet jak prostřednictvím mobilního telefonu s podporou bluetooth 4, přímo přes WiFi, nebo klasicky prostřednictvím PC. Byl opuštěn koncept bezdrátového odesílání dat do PC (po neskutečně pomalém ANT+, jež není pro přenášení větších dat určeno, se mi stýskat nebude) a koná se návrat ke kabelu. Naštěstí nikoli prostřednictvím proprietárních ovladačů jako u FR30R, ale 920XT se po připojení kabelem mountuje jako standardní mass storage device, jeví se tedy ve Windows jako další disk. Zásadní výhodou je, že při tomto přenosu se hodinky zároveň nabíjí. Kaňkou na kráse je absence nabíječky v balení, nechápu.
4. Funkce hodinek je konečně dotažena do použitelné podoby a to dokonce do podoby chytrých hodinek! Stroj totiž podporuje Bluetooth verze 4.0 s profilem low energy a je možné jej párovat s jinými zařízeními, jež tento standard rovněž podporují. S mým Samsung Galaxy Note 3 to tedy funguje velmi dobře. Kromě (asi očekávatelné) spolupráce klientem Garmin Connect v telefonu a automatickým uploadem aktivit z hodinek při přiblížení se k dosahu telefonu, umí Forerunner 920XT i zobrazovat notifikace telefonu na displeji telefonu. Funguje to skvěle! Na displeji je vidět příchozí hovory, zmeškané hovory, příchozí SMS i notifikace kalendáře, přičemž tyto události jsou ohlašovány nejen vizuálně ale i vibračně. Při běhu se sluchátky tedy není nutno vytahovat telefon, aby se člověk podíval, kdo volá, ale vidí to na displeji hodinek. Můj první pocit je, že půldenní spolupráce telefonu a hodinu při spárování neměla nijak zásadní dopad na výdrž baterie ani jednoho zařízení. Low energy bude asi opravdu low :-)
5. Fitness funkce jsou implementované na úrovni náramků nejvyšší třídy, přesto se nemůžu ubránit troše veselí, když si představím třeba Jardu Hýzla, protřelého ironmanského veterána, jak se trápí nad denním cílem ušlých kroků nastaveným automaticky hodinkami, do kterého se tréninky v normálním tréninkovém režimu nezapočítávají :-D. Nicméně, velmi populární počítání kroků funguje, je automaticky odesíláno via Bluetooth v hodinkách a člověk si ho může v connectu prohlížet.

Zatím to tedy všechno vypadá velice dobře. Už se moc těším, až vyzkouším běh s novým pásem HR run (jeho nepodpora pro 910XT mě tedy dost naštvala, ale chápu, že by asi 910 kanibalizovala prodeje 920XT pokračujícím prodejem staršího modelu) a taky jak zítra vletím do bazénu s hodinkami na obou rukou, abych porovnal jejich výsledky v ostrém plaveckém testu :-D.
Ve velké recenzi se za pár dní podíváme na funkčnost Wi-Fi, malou vychytávku při párování bluetooth, zásadní změny v synchronizaci a softwaru a další věci, jež jsou nové.
Jak byla 910XT velmi příjemnou evoluční vývojovou větví 310XT, 920XT je určitě více než evoluce, možná dokonce malá revoluce.

7 komentářů:

 1. Ahoj, děkuji moc za první nástin recenze. Hodinky mě zaujaly už po recenzi Radka Brunnera. Jak jsem ale četl Tvou recenzi na 910 tak tuším, že se toho od tebe dozvím více. :) Jak píšeš v úvodu, od 920 mě odrazuje cena, zvlášť, když mé 910 bezvadně slouží a kromě mimořádně dlouhých závodů (41 hodin na Ronda dels Cims) mi vystačí na všechny mé aktivity. Mohl bys prosím věnovat jeden odstavec úvaze o jejich pořízení za nezvýhodněných podmínek? :) Zatím se totiž kloním k trpělivosti a čekání na model 950, který bude jistě ještě menší a vydrží daleko déle. :) Děkuji. Honza Bartas

  OdpovědětVymazat
 2. Jestli můžu - možná trochu mimo: mám Fenix2, předtím 910XT: u obou jsem měl/mám trable s HR snímačem (cca po dvou měsících se splaší - měří absurndní HR, po odepnutí měří i z kapsy). Nedávno jsem posílal HR pás + snímač poxté do servisu a nedalo mi to a zavolal jsem do českého zastoupení Garminu přímo servisákovi který je podepsaný pod reklamacemi: je to letitý problém a neví si s tím rady. Reklamace reportují do Ameriky, mají nějaké teorie, ale nic víc - snaží se to zlepšit: polovina uživatelů prý tyto zkušenosti má, polovina nemá, jediné co mohou doporučit jsou bavlněná (resp. nefunkční) trika.
  Tohle je podle mě jediná piha na kráse garminích hodinek - na druhou stranu, samosebou, ten koho to zlobí, může využít dvouletou záruku na testování, neb po třetí reklamaci má nárok na vrácení peněz - ale je to k vzteku.
  Jinak, pokud mohu, Fenix2 je asi funkcemi 620 dost blízko a oproti 910XT je jedinečný...

  j.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S tou jedinou pihou nesouhlasím. Nemělo by se zapomínat na to, že Garmin zvysoka s*re na uživatele, co už si hodinky koupili. Viz stále nevyřešené aktuální tempo u 910, které 310 zvládala v pohodě. Aktualizací bylo nespočet, ale tohle prostě nebyli schopni opravit, přestože to stovky lidí požadovaly.

   Vymazat
  2. Davide, abych řekl pravdu, nevidím rozdíl mezi aktuálním tempem na 310 a 910. Je otázka, je-li to vůbec řešitelné softwarem. Hodně pomůže footpod.
   Co se týče tepáku, neměl jsem nikdy jiný problém, než že pás ukazoval kraviny, než jsem se rozpotil, potom už pohoda.
   Jsem hodně zvědav, jak se ukáže nový HR Run.

   Vymazat
  3. Řešil jsem podobný problém s HR přijímačem u 310XT (tam byla ještě starší verze) a zajímavý nápad je tady:
   http://www.dcrainmaker.com/2010/08/solution-to-heart-rate-dropoutsspikes.html

   Vymazat
 3. S tim nefunkcnim textilním pasem souhlas. U 310 jsem s tim mel úplně stejny problem. Koupil jsem i kompatibilni pas od polaru, ale po par mesicich stejny problem. Nepomahalo ani jakekoli prani. Vyreseno az koupi modelove starsiho "plastoveho" pasu. Divne ale je, ze brcha s 910 s tim textilnim pasem problem nema. Kazdopadne na 920 se chystam, az predstavi jejiho nastupce. To uz bude cena o necem jinem :-)

  OdpovědětVymazat
 4. ad hrudní pás.
  nemám žádnou zkušenost s garminem, ale s polarem a stejně negativní. Podle fotek je hrudní pás stejný, "čidla" jsou v "látce". polar hrudní pás fungoval dobře tak 3-6 měsíců, pak začal blbnout, zaznamenával nesmyslné hodnoty. náhodně ukazoval skutečný tep. problém byl pouze u běhu. na kole bez problémů. asi mám nějaký agresivní pot, který poškodí elektrody v pásu.

  nyní používám hrudní pás od sigmy rox9, který má konektory kompatibilní s polarem, a tím pádem asi i s garminem. zatím funguje. v používání už je skoro rok. občas se chyby objeví, ale jen na začátku běhu, než chytne lepší kontakt s pokožkou.

  podle fotek má podobný vzhled nový hrudní pás od polaru s "odolnějšími" elektrodami.

  OdpovědětVymazat