Protože jsem se rozhodl (a dostal chváleno) pořídit k nastávajícím 40-tým narozeninám novou silničku, věnoval jsem se už nějaký čas výběru. Kolo jsem nakonec koupil u Šírera a jako jeden z benefitů ke koupi byla poměrně výrazná sleva na měření body geometry (BG), které má sloužit k optimálnímu nastavení posezu na kole a přizpůsobení geometrie kola tomuto posezu.
Pročetl jsem si, co všechno měření obnáší a na nabízenou možnost nakonec kývl. Den D byla tato sobota. Kolo už je ve stavu, kdy zbývá dodat, jaká pořídit řídítka a hlavně představec, jeho volba je poměrně zásadní při konečném zaříznutí vidlice.
Měření provádí pan Janů z brněnské prodejny Šírer, se kterým jsem také řešil výběr rámu a dalších komponent a jehož ochotu, vstřícnost a zejména časovou flexibilitu při domlouvání termínu velice oceňuji.
Na měření jsem sebou vezl cyklooblečení, tretry a sedlo, které jako jediné nebudu kupovat nové.
V první části se jedná o "anamnézu", čili kratičký dotazník o sportovní minulosti, aktuálních i dlouhodobých zdravotních problémech, nebo konkrétních potížích při jízdě.
Následuje vyšetření ohebnosti, při kterém se najdou rezervy zkrácených svalů a jsou doporučena cvičení pro jejich kompenzaci (jsem celkem nezkrácen, hurrá).
Další na řadě je kontrola "nastavení" těla. Přeměření délky nohou zda jsou stejné, postavení kyčlí, kvalita mezilopatkových svalů, postavení chodidel a další.
Poté již začíná trochu "alchymie", hledání bodů otáčení v kloubech a nalepení koleček v těchto bodech. Body jsou využity k přesnému měření rozsahu pohybu dolních končetin, po kterém dojde k "hrubému" nastavení kola, na kterém je nasazen testovací představec umožňující změnu délky i úhlu postavení vůči rámu.
Poslední fází před před nasednutím na kolo je měření chodidel, které spolu s měřením postavení kotníků a délky končetin slouží pro doporučení týkající se treter, tzn. vložek případně kompenzačních klínku.
Máme-li toto hotovo, hurrá na kolo. Nejprve se nastaví tzv. 2D geometrie, tedy výška a poloha sedla, výška, délka a úhel představce i natočení řídítek. U všech nastavení se využívá měření úhlů svíraných částmi nohy v bodech otáčení. Docela zajímavé i zábavné. Hlavně nastavení představce je pro výběr nového skutečně boží.
S nastaveným 2D se vrháme do 3D:-) a to je teprve zajímavé! S trochou snahy, vodováhou, úhloměrem a poučenou manželkou by se snad 2D nastavení tak nějak udělat dalo. 3D už je trochu vyšší dívčí, protože se sleduje zejména postavení nohy s ohledem na nastavení kufru a vypodložení chodidla v tretře. Dokud jsem to nevyzkoušel na vlastní kůži, nevěřil bych, jak velký vliv na šlapání má nastavení kufru a to nejen předozadní, ale i levopravé spolu s postavením nohy uvnitř tretry.Tato část mi na celém měření přišla nejzajímavější. Experimentovat s postavením sedla je snadné, s řídítky taky, s představcem už je to horší a s kufry v kombinaci s vložkama (aspoň pro mne) jde o totální alchymii, v jejímž důsledku jsem uvěřil měřiteli spolu s pocity a rozhodl se pořídit nové tretry. Rozdíl proti současným Lake 310 je skutečně pocitově zarážející. Jsem zvědav na čísla, až dovezu kolo domů (doufám ve čtvrtek) a i bez čísel na venkovní pocity. Pravda, budou trochu zkresleny celkovým dojmem z novinky, ale o výsledek součtu jde přece hlavně:-). Zatím mám z absolutoria výborný pocit a doufám, že jarní pohoda na kole bude veliká!
P.S.: pro dobré známé. Vím, že mám 40 až příští rok v červnu, ale v březnu těžko čekat podzimní výprodeje materiálu 2011 srovnatelné se současným 2010:-)
Ahoj,
OdpovědětVymazatresili jste nejak hrazdu?
Jsou schopni i s timto poradit?
Diky.
Hmmm 3D měření, to mi budeš muset někdy vysvětlit, teda zaučit do těch tajů. A co teda budeš mít za nové tretry?
OdpovědětVymazatMichale, když si pořídíš Transitiona, tak věřím, že pořeší i hrazdu. :)))
OdpovědětVymazat2Michal: poradit jsou schopní s čímkoli. Já jsem řešil klasický posez s tím, že jsme případnou změnu pro hrazdu jenom lehce ústně diskutovali. Ona moje hrazda by stejně na ten testovací představec nešla dát. Nastavení TT posezu ale mají normál v programu, čili se stačí domluvit
OdpovědětVymazat2Šewy: no co bys myslel:-) když už jsem byl u spešlů, tak spešlíky s-worksy, proti stávajícím lake neskutečný pocit. 3D si necháme třeba k vínu:-)
Maňa říkala, že o investici do BG Fiting taky uvažuju. Doufám, že tvůj report bude pokračovat. Jsem zvědav o kolik ti změní základní geometrii oproti původnímu doposud používanému kolu. A když tretry od Spešlu stojí dvakrát tolik než od Jezera, tak by v tom byl čert, aby nebyl poznat rozdíl.
OdpovědětVymazatna to, až postavím kola vedle sebe jsem taky zvědavý.
OdpovědětVymazatTretry 2x tolik nestály, dostal jsem skutečně velkorysou slevu, jinak bych asi uvažoval o vložkách. Je ovšem pravda, ze z nohou se těm s-worksům fakt nechtělo :-)
Tak Spešly jsem pak na webu našel i za 4 tisíce. Do vložek jsem už o prázdninách investoval http://www.xcr.cz/shop/produkt-625-4968-sidas-bike%2B.html i s prohlídkou u doktora. Po dvou měsících používání jdu na kontrolu a event. doladěním.
OdpovědětVymazatty s-worksy za 4000 jsou super cena. Mám za o málo víc nový model, který už nemá suchý zip, jenom 2 točítka, ale hlavně má kratší jazyk, který mne u staršího modelu tlačil do nártu.
OdpovědětVymazatU specializedu je super, že vyrábí vlastní řadu vložek podle tvaru chodidla, přičemž tu nejnižší, kterou se svým platfusem potřebuji, dávají u vyšších modelů přímo do tretry.
A to jsem si myslel, že stačí nastavit výšku sedla a jedu.
OdpovědětVymazatS tímto nastavením už nemusíš ani šlapat co :-). Při společném výběhu mi to musíš vysvětlit jak to bylo :-).
No přípravu na novou sezónu jsi začal úchvatně :-))).